سلامی به گرمی آخرین روزهای اردیبهشت ماه 91 به تمامی دوستان بورس کلاب
در طول چند ماه گذشته موضوعی ذهنم رو درگیر نموده و به دنبال حل این موضوع برای خودم می باشد.
به طور تقریبا جدی مدت 2 سال هست که وارد فضای بورس ایران شده ام و در این مدت تنها با تحلیل بنیادی به خرید و فروش سهام پرداخته ام، که گاهی با ضرر و گاهی با سود معاملاتم رو انجام داده ام.
پس از مدتها تقریبا به این نتیجه رسیده ام که در بازار بورس ایران تقریبا کسانی که از اخبار پشت پرده و رانتی با خبر میباشند در کمترین زمان ممکن بیشترین سود را میبرند و کسانی که با تحلیل فاندی یا تکنیکالی به خرید سهم اقدام میکنند با صرف زمان بسیار سودی رو در حد انتظارشان میبرند و گاها ضرر هم میدهند.
هدف همه ما در این بازار کسب بیشترین سود در کمترین زمان می باشد و همه در یک بازی برد برد وارد این بازار شده ایم.
مدتیست به بازار فارکس علاقه مند شده ام و همین امر باعث شد بنا بر توصیه دوست عزیزم -فریبرزعزیز- به یادگیری تکنیکال روی بیاورم ولی هرچه بیشتر در این ابزارها و اسباب تکنیکالی فرو رفتم اونها هم منو با خودشون به جایی که دوست داشتند هدایت نمودن.
این موضوع که تحلیلهای فاندی بسیاری رو دیده ام که با یک اشتباه محاسباتی کوچک و یا تغییرات در حوزه سیاسی و اقتصادی کلان جامعه با شکست مواجه شده اند و چه تحلیلهای تکنیکالی که چندین نفر از تحلیلگران خوب و با تجربه بازار بر روی اون توافق داشته اند و منجر به نتیجه خوبی نگردیده هست. ادغام و یا ترکیبی از این دو نوع نگاه به بازار هم بعضا نتایج مطلوبی ندارد و تسلط و بکارگیری از دو ابزار هم تقریبا برای همگان میسر نمی باشد.
این امر باعث شد تا به این نتیجه برسم که در هر دو فضای کاری چه در بازار بورس ایران و چه در فارکس دنیای تحلیل با دنیای ترید کاملا متفاوت میباشد و هر کدام دنیایی متفاوت دارند. در حال حاضر بر این میباشم تا بتوانم روش و پلان معاملاتی برای خودم در هر دو بازار طراحی نمایم و به کار در این فضا ادامه دهم.
هر کدام از دوستان این فروم از تجربیات و دانش فراوانی در بازار برخورداند و پس از گذراندن زمان زیاد و تجربه معاملات تلخ و شیرین توانسته اند به سختی به موقعیت امروزی خودشان برسند و قطعا همچنان در حال تکمیل استراتژی های معاملاتی خودشان هستند.
قراردادن تجربیات و دانش همدیگر میتواند کمک شایانی برای هرکدام از ما بشمار آید و راههای اشتباهی رو که دیگران رفته اند رو ما تجربه نکنیم. قطعا قرار دادن استراتژی های معاملاتی ما در این فروم کمک شایانی میکند به سایر دوستان فروم در جهت اصلاح و تکمیل استراتژیهای معاملاتیشان.
به همین دلیل بر آن شدم تا با یک تیر دو نشان رو هدف قرار دهم-هم با روش معاملاتی دوستان آشنا شوم و هم بتوان از تجربیات دوستان در طراحی پلان معاملاتیم بهره بگیرم.-امیدوارم دوستان مشارکت نمایند.
در صورت ممکن پیشنهاد میکنم دوستان توضیحات اندکی در مورد آشناییشون با بازار (سال ورود و سن ورود و از چه طریقی با بازار آشنا شده اند)، نحوه ورودشون به بازار، تا به حال با چند تا کارگزاری یا بروکر کار کرده اند-مزایا و معایب یه کارگزار خوب-روشهای ابتدایی معامله گری در ماههای اول، ذکر چند مورد از تجربیات تلخ و شیرین در بازار؛ آموزشها و مهارتهایی که کسب نمودند و در نهایت موضوعی که باعث شد تا به تدوین استراتژی بپردازند و در پایان استراتژی معاملاتی خودشان رو در بازار بورس ایران و فارکس بیان نمایند.
میدونم خواسته ام خیلی زیاد و وقت گیر میباشد ولی مطمئنا وقتی که دوستان میگذارند بی نتیجه نخواهد بود چون اگر همگی دوستان مشارکت نمایند منجر به تبادل تجربیات شده و میتواند در ادامه مسیر کمک شایانی بر همه ما نماید.
البته دوستان میتوانند بصورت بریده بریده و مقطعی تا تکمیل موضوع مطالب خودشان رو ارسال نمایند.
منتظر نوشته های عزیزان هستم.